1. Derz dolgu işlemine başlamadan önce Alçı pan’ların doğru ve sağlam monte edildiğinden emin olunmalı, çıkıntı yapan vida başları kartonu yırtmayacak biçimde içeri itilmelidir.
2. Knauf Fugagips hazırlandıktan sonra 90 dakika içinde tüketilmelidir. Karışım yenden sulandırılmamalı ve donmuş kısımlar atılmalıdır.
3. Knauf Fugagips donmuş yüzeylere uygulanmamalı, -2 °C’den düşük ısılarda sertleşmeye bırakılmamalıdır.
4. Derz dolgu işleminden sonra buat deliği açma ve benzeri işlemlerin yapılmaması, bu tür işlemlerin önceden tamamlanmış olması gerekir. Aksi halde derzlerde çatlama olabilir.
5. İşlem gören yüzeyler kuru, toz ve yağdan arındırılmış olmalı, kullanılan aletler daima temiz tutulmalı, işlem sonrasında yıkanmalıdır.
6. Derz dolgu işlemini takiben duvar yüzeyine bir film tabakası oluşturmak için binder vb. bir malzeme uygulanması veya isteğe bağlı olarak ince kat Knauf Satengips (Saten Perdah Alçısı) çekilmesi, boya tüketimini azalttığı gibi boşlukları doldurmaya yarar ve duvar kağıdı uygulamalarına da basamak teşkil eder.

Alçıpan Bölme Duvar Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar
1. Bütün bölme duvar sistemlerinde Alçıpanlar yalnız “C” Profillere vidalanır. “U” Profillere vida uygulanmaz. Ancak kapı ve doğrama boşluklarında bulunan lento ve küpeşte görevi yapan “U” Profillere vidalanır.
2. Çift Profilli uygulamalarda, profiller arasında en az 0.5 cm boşluk kalması gerekmektedir. Profiller birbirine kesinlikle değmemelidir.

Alçıpan Duvar Giydirme Sistemlerinde Dikkat Edilecek Noktalar
1. W 625 ve 623 Sistemlerinde de Alçıpanlar “U” profillere vidalanmaz, yalnız “C” Profillere vidalama işlemi yapılır.
2. W 611 Sisteminde (Alçıpan Yapıştırma) maksimum 3 metre yüksekliğe kadar uygulama yapılabilir.

Alçıpan Asma Tavan Sistemlerinde Dikkat Edilecek Noktalar
1. Asma Tavan sistemlerinde 10 metrede bir mutlaka en az 1 veya 2 cm diletasyon (genleşme boşluğu) bırakılmalıdır.
2. Asma tavanlar içinde hiçbir şekilde havalandırma boşluğu bırakılmamalı ve karşılıklı hava akımını olduğu yerlerde önlem alınmalıdır. Havalandırma ile ilgili çıkışlar tavanlarda havalandırma mazgalları ile sağlanmalıdır. Yani hava tavan içine sıkıştırılmaması gerekir.
3. Askı çubuklu sistemlerde ve agraflı sistemlerde mutlaka çelik dübel ya da muadili bir dübel kullanılmalıdır.
4. Asma Tavan sistemlerinde de tavan “U” Profiller vidalamak için kullanılmamalıdır.
5. Karolajlı Sistemlerde de çiftli yalı maşalar yine çelik dübeller ile tavana tespit edilmelidir.